Jak wybrać rozmiar ubrań dla chłopca? Kompletny poradnik rozmiarów dla dzieci w wieku 3-13 lat

0
Jak wybrać rozmiar ubrań dla chłopca? Kompletny poradnik rozmiarów dla dzieci w wieku 3-13 lat

Kiedy kobieta zostaje mamą, jej świat wywraca się do góry nogami. Zmianie ulega dosłownie wszystko, w tym również... sposób mówienia o rozmiarach ubrań. To już nie jest XS, S, M, a magiczne liczby, które nie tworzą żadnego wyobrażenia w głowie. Nie wiesz, jak prawidłowo dobrać rozmiar ubrania do swojego dziecka? Planujesz internetowe zakupy ubrań dla chłopca, ale obawiasz się, że wybierzesz złe parametry i konieczny będzie zwrot? W takim razie czytaj dalej, bo w tym artykule podpowiadamy, jak nie pogubić się w skomplikowanej, dziecięcej rozmiarówce.

Zanim zaczniemy, kilka słów wstępu na temat rozmiarów dziecięcych ubrań

Po pierwsze - małe dzieci bardzo szybko wyrastają ze swoich ubrań. Mówi się, że maluch rośnie najintensywniej przez pierwszy rok życia. Po 12 miesiącach to nawet 3 razy większa waga i o 25 więcej centymetrów! Wtedy nie warto więc szaleć z zakupami – wystarczy pula podstawowych ciuszków, bo i tak za niedługo dziecko nie będzie mogło z nich korzystać. Konieczne będzie oddanie zaprzyjaźnionej, młodej mamie, oddanie na cele charytatywne albo wyrzucenie.

Po drugie – producenci stosują różne rodzaje oznaczeń. Jedne marki korzystają ze skali wieku dziecka (0-3 miesiące, 3-6 miesiące itd.), inne ze wzrostu (92 cm, 104 cm itd.), a jeszcze inne stosują swoją, całkowicie inną skalę. Dlatego już na tym etapie weź pod uwagę fakt, że może być konieczne dokładne zmierzenie malucha przy każdorazowych zakupach w konkretnych sklepach lub u konkretnych marek.

Po trzecie – co marka, to rozmiarówka. W tym sensie, że to, co w jednym sklepie oznaczone jest jako 5 albo 6 lat, nie musi oznaczać tego samego w innym. Czasami rozmiary mogą różnić się minimalnie, a czasami bardzo dużo. Dlatego podczas zakupów stacjonarnych warto mieć przy sobie wydrukowaną uniwersalną tabelkę rozmiarów (lub nawet miarkę krawiecką), a w trakcie zakupów internetowych mieć szybki dostęp do takiej tabletki w formie .pdf lub .jpg (zdarza się, że sklepy nie udostępniają takiego pliku przy produkcie).

Jak wybrać rozmiar ubrań dla chłopca?

Jaki rozmiar pasuje na chłopca 3 i 4-latka? To przedział 98-104 cm.

W tym wieku u dziecka pojawia się potrzeba aktywnej, również kreatywnej zabawy. Maluch jest ruchliwy, łatwo się nudzi, denerwuje i szybko marudzi, dlatego niezbędne jest zapewnienie mu ciekawej rozrywki. Dlaczego o tym piszemy? Bo to ma bezpośrednie przełożenie na to, jakich ubrań będzie potrzebować Twoje dziecko – wygodnych, przewiewnych, być może nawet o ciut za dużym rozmiarze.

3-4 lata

Ubrania chłopięce 92 - 98

Jaki rozmiar pasuje na chłopca 5 - 6 latka? To przedział 110 - 116 cm.

W tym wieku dziecko mierzy już około 110 cm. Jest ruchliwe, energiczne, chłonne wiedzy i nauki. Być może rozpoczyna przygodę z czytaniem i pisaniem, a może nawet jazdą na rowerze. Jeszcze nie ma wykształconego gustu, co do ubrań, które nosi, dlatego nadal bardzo duża odpowiedzialność spoczywa na Tobie, jako rodzicu.

5 - 6 lat

Ubrania chłopięce 104 - 110

Jaki rozmiar pasuje na chłopca 7 - 8 lat? To przedział 122 - 128 cm.

Dziecko w tym wieku zaczyna skupiać się na sobie – nauce, nowych umiejętnościach. Zwraca coraz mniejszą uwagę na innych. Spędza więcej czasu w swoim pokoju, rozwijając swoje pierwsze zainteresowania. 7-8 letni chłopiec może wręcz zadziwiać spokojem. To dobry moment na umożliwienie dziecku uczestniczenia w wyborze ubrań. Zabieraj go ze sobą na zakupy – do sklepu lub przed komputer, jeśli kupujesz ciuszki on-line. Daj mu tę możliwość.

7 - 8 lat

Ubrania chłopięce 116 - 122

Jaki rozmiar pasuje na chłopca 9 - 10 lat? To przedział 134 - 140 cm.

To okres samodzielności i skupienia na znajomościach z innymi ludźmi niż rodzice. Dlatego jeszcze ważniejsze jest to, jakie ubrania kupisz swojemu synkowi. Na tym etapie ma on już wstępnie ukształtowany gust i zaczyna ulegać modzie oraz gustom kolegów, chcąc się wpasować w ich grupkę. Bluzy z kapturami, spodnie z obniżonym krokiem, t-shirty z kolorowymi, trendy nadrukami – prawdopodobnie będzie potrzebował tego wszystkiego.

9 - 10 lat

Ubrania chłopięce 128 - 134

Jaki rozmiar pasuje na chłopca 11 - 12 lat? To przedział 146 - 152 cm.

To chwila lub już początek okresu dojrzewania. Dziecko znajduje się pod dużą presją otoczenia, w tym kolegów. Częściej słucha rówieśników niż rodziców. Wypracowuje razem z nimi własny sposób komunikacji, często niezrozumiały przez dorosłych. Normą stają się buntownicze zachowanie, wrażenie, jakby chłopiec był bardziej skryty i zamknięty w sobie. Wiele dzieci w tym czasie mocno poświęca się nauce. To etap, w którym dziecko chce całkowicie decydować o tym, co i jak nosi. Warto mu na to pozwolić. Ale wiadomo – z pewną dozą kontroli.

11 - 12 lat

Ubrania chłopięce 140 - 146

Jaki rozmiar pasuje na chłopca 13 lat? To zazwyczaj 158 cm.

To już wiek nastoletni. Tempo psychicznych, emocjonalnych i fizycznych zmian w tym okresie może być bardzo różne, dlatego traktuj wskazany rozmiar z pewną dozą dystansu, bo być może Twój synek wyrasta z niego lub jeszcze potrzebuje trochę czasu, by się w niego wpasować. Jak pisaliśmy w poprzednim akapicie, warto podarować dziecku wolność w wyborze ubrań. I znów - z dobrze skrywaną kontrolą.

13 lat

Ubrania chłopięce 152 - 158

Tabela rozmiarów ubrań dziecięcych

Mamy nadzieję, że ten poradnik pomoże Ci w zakupowych podbojach. Konkretne wartości z pewnością wesprą w wyborze rozmiaru, ale zawsze miej na uwadze, że każde dziecko jest inne i że rozmiarówki marek oraz sklepów mogą się między sobą różnić. Nie daj się zwariować, podchodź do zakupów z otwartą głową, a na pewno będą udane.

Pliki (1)

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl